برنامه آمریکا برای تشکیل کردستان بزرگ
موضوع : استکبار
5
برنامه آمریکا برای تشکیل کردستان بزرگ استاد ضیا یلماز، کارشناس مسائل ترکیه از برنامه آمریکا برای برداشتن آخرین گام در راستای تشکیل کردستان بزرگ و نقش ترکیه در آن می گوید. یکی از اهداف بلند مدت و دائمی امریکا در منطقه، تشکیل کردستان بزرگ است. اولین کشوری که از این موضوع ضرر می بیند، ترکیه است. در ابتدا گفتند که ما کردستان بزرگ را تحت سلطه ترکیه تشکیل می دهیم. نمونه آن هم بارزانی ها هستند. بارزانی ها را آوردند و به شرکت های ترکیه ای امتیازاتی مثل نفت کردستان عراق، نفت کرکوک یا اکتشاف معادن ونفت جدید را دادند. در واقع رشوه دادند که طرح های خودشان را جلو ببرند. ترکیه متوجه نبود و تصور می کرد که این ها دائمی است، در حالی که امریکا هم در داخل ترکیه بین کردها کار می کرد و هم طرح بلند مدت برای سوریه، عراق، ترکیه و حتی کردستان ایران داشت. بالاخره باید ترکیه را راضی نگاه می داشتند؛ هم با وعده هایی در سوریه و هم با وعده کردستان عراق . چون کردستان عراق که راهی به خارج ندارند؛ ایران که دشمن است و در جنوب هم عرب ها هستند . تنها راه برای دنیای آزاد، ترکیه است. خط لوله نفت کشیدند. دوستی ها شروع شد .حتی بارزانی را به دیاربکر پایتخت کردستان ترکیه دعوت کردند. بارزانی گفت که کردها با ترکیه مشکلی ندارند . ما می توانیم با هم همکاری کنیم. ترکیه برادر بزرگ ماست. "برادر بزرگ" نامی بود که امریکایی ها به صورت موقتی داده بودند. ترکیه متوجه شد که وعده هایی که در سوریه داده بودند، اجرا نمی شود. آمریکا دنبال یک کشور سنی نیست که متحد سنی های ترکیه باشد. آمریکایی ها کردها را به داعش که دست ساخته خودشان بود و به گروه های دیگر، ترجیح دادند. متأسفانه ایران هم در روزی که در کوبانی بین کردها و داعش جنگ شد، از کردها حمایت کردند. هنوز هم این گونه است . به نظر من یکی از اشتباهات ایرانی ها این است.در واقع طرح اصلی امریکا در منطقه، کردهاست . داعش و النصره را از بین خواهند برد اما کردها متحد آینده اسراییل و امریکا در منطقه می شوند . اردوغان این موضوع را دیر هنگام متوجه شد . امریکا دید که ترکیه بر سر این طرحش مانع ایجاد می کند . لذا این کودتای اخیر به منظور سرنگونی اردوغان و سرکار آوردن متحد اصلی شان یعنی گولن و تجزیه قسمت کردنشین ترکیه و متحد کردن با کردستان عراق و سوریه بود. شاهد هم این است که در این یک ماه اخیر،حجم اسلحه ای که به طور غیر قانونی وارد منطقه کردنشین عراق شده است، بی سابقه می باشد. یعنی هم زمان با کودتای ترکیه یا قبل از آن، امریکا و حتی آلمان، فرانسه و انگلیس، بدون اطلاع دولت مرکزی عراق، اسلحه به کردستان عراق وارد می کنند. به این نتیجه رسیدند که دیگر زمان آن رسیده است که کردستان تشکیل بشود. در سوریه هم به نحوی به تفاهم می رسند. داعش را حتما از بین می برند. چون آبروی آنها از بین می رود.کردها چی ؟ کردها پاک هستند . برای سرزمین و حقوق خودشان می جنگند . یعنی یک وجاهت قانونی بین المللی هم پیدا کردند . در ایران هم کسی مخالف نیست. مرگ را نشان دادند و به تب راضی کردند. یعنی اول داعش را نشان دادند و به کردستان راضی کردند. الان هم کردها منبج سوریه را از داعش گرفته اند و در رسانه های ایران هم حمایت می شوند. در حالی که قضیه کرد خیلی مهمتر از داعش است.
    کانال : حمید
شنبه, 30 مرداد 1395
زمان : 05:38
بازدید : 2285

استاد ضیا یلماز، کارشناس مسائل ترکیه از برنامه آمریکا برای برداشتن آخرین گام در راستای تشکیل کردستان بزرگ و نقش ترکیه در آن می گوید. یکی از اهداف بلند مدت و دائمی امریکا در منطقه، تشکیل کردستان بزرگ است. اولین کشوری که از این موضوع ضرر می بیند، ترکیه است. در ابتدا گفتند که ما کردستان بزرگ را تحت سلطه ترکیه تشکیل می دهیم. نمونه آن هم بارزانی ها هستند. بارزانی ها را آوردند و به شرکت های ترکیه ای امتیازاتی مثل نفت کردستان عراق، نفت کرکوک یا اکتشاف معادن ونفت جدید را دادند. در واقع رشوه دادند که طرح های خودشان را جلو ببرند. ترکیه متوجه نبود و تصور می کرد که این ها دائمی است، در حالی که امریکا هم در داخل ترکیه بین کردها کار می کرد و هم طرح بلند مدت برای سوریه، عراق، ترکیه و حتی کردستان ایران داشت. بالاخره باید ترکیه را راضی نگاه می داشتند؛ هم با وعده هایی در سوریه و هم با وعده کردستان عراق . چون کردستان عراق که راهی به خارج ندارند؛ ایران که دشمن است و در جنوب هم عرب ها هستند . تنها راه برای دنیای آزاد، ترکیه است. خط لوله نفت کشیدند. دوستی ها شروع شد .حتی بارزانی را به دیاربکر پایتخت کردستان ترکیه دعوت کردند. بارزانی گفت که کردها با ترکیه مشکلی ندارند . ما می توانیم با هم همکاری کنیم. ترکیه برادر بزرگ ماست. "برادر بزرگ" نامی بود که امریکایی ها به صورت موقتی داده بودند. ترکیه متوجه شد که وعده هایی که در سوریه داده بودند، اجرا نمی شود. آمریکا دنبال یک کشور سنی نیست که متحد سنی های ترکیه باشد. آمریکایی ها کردها را به داعش که دست ساخته خودشان بود و به گروه های دیگر، ترجیح دادند. متأسفانه ایران هم در روزی که در کوبانی بین کردها و داعش جنگ شد، از کردها حمایت کردند. هنوز هم این گونه است . به نظر من یکی از اشتباهات ایرانی ها این است.در واقع طرح اصلی امریکا در منطقه، کردهاست . داعش و النصره را از بین خواهند برد اما کردها متحد آینده اسراییل و امریکا در منطقه می شوند . اردوغان این موضوع را دیر هنگام متوجه شد . امریکا دید که ترکیه بر سر این طرحش مانع ایجاد می کند . لذا این کودتای اخیر به منظور سرنگونی اردوغان و سرکار آوردن متحد اصلی شان یعنی گولن و تجزیه قسمت کردنشین ترکیه و متحد کردن با کردستان عراق و سوریه بود. شاهد هم این است که در این یک ماه اخیر،حجم اسلحه ای که به طور غیر قانونی وارد منطقه کردنشین عراق شده است، بی سابقه می باشد. یعنی هم زمان با کودتای ترکیه یا قبل از آن، امریکا و حتی آلمان، فرانسه و انگلیس، بدون اطلاع دولت مرکزی عراق، اسلحه به کردستان عراق وارد می کنند. به این نتیجه رسیدند که دیگر زمان آن رسیده است که کردستان تشکیل بشود. در سوریه هم به نحوی به تفاهم می رسند. داعش را حتما از بین می برند. چون آبروی آنها از بین می رود.کردها چی ؟ کردها پاک هستند . برای سرزمین و حقوق خودشان می جنگند . یعنی یک وجاهت قانونی بین المللی هم پیدا کردند . در ایران هم کسی مخالف نیست. مرگ را نشان دادند و به تب راضی کردند. یعنی اول داعش را نشان دادند و به کردستان راضی کردند. الان هم کردها منبج سوریه را از داعش گرفته اند و در رسانه های ایران هم حمایت می شوند. در حالی که قضیه کرد خیلی مهمتر از داعش است.

به اشتراک گذاری در :
ارسال به توییتر     ارسال به گوگل پلاس     ارسال به فیسبوک     ارسال به کلوب    
کد قرار دادن ویدیو در سایت شما: video_url: '/images/video/1/Bidari/Kordestan-Bozorg.mp4', video_url_text: encodeURIComponent('360p Quality'),
کد QR :
Qr Code

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

    کلیه حقوق محفوظ می باشد. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.